### Subtraction - Worksheets

CBSE Worksheet-01

Class - IV Mathematics – Subtraction

Time Allowed: 30 minutes

- Fill in the blanks with suitable words:
38561 less than 789450 is ____________.

The number from which another number is to be subtracted is called the ________.

The answer of subtraction is called the _______.

77987 - ________ = 25605

The difference between the smallest 5 digit number and the largest 4 digit number is ____________.

- State whether each of the following statement is True or False:
The sum of 24726 and 465291 is greater than the sum of 22410 and 324104 by 143503.

53 thousands 60 hundreds 12 tens - 15 thousands 86 hundreds 26 tens 15 ones = 32645

The difference of place values of 5's in 495502 is 50.

The result of subtraction is called the difference.

When subtrahend = 86104 and minuend = 314653 are subtracted, then the difference will be 227541.

The area of the square is 7840 square units and the area of a circle inscribed in the square is 6160 square units. Find the area of the remaining region.

1780 square unit

1660 square unit

1860 square unit

1680 square unit

Juan collected 58 rocks and gave his best friend 18 rocks. How many rocks does Juan have left?

43

40

4

30

A storeroom contains 12,518 packets of a toy car. If 12,456 of these packets were sold out, how many packets are left?

68

52

72

62

The winning candidate got 5,575 votes and his nearest rival got 2,883 votes in an election. By how many votes did the winner defeat his nearest rival?

2692 votes

2962 votes

2296 votes

2629 votes

The population of a city is 378982, out of which 126781 are men and 112755 are women. How many children are there?

129446

139445

138446

139446

Subtract the following and then match:

(a) 65,100 kg from 97,211 kg (i) 1,21,089 km (b) 29,219 km from 1,50,308 km (ii) 11,630 kg (c) 87,385 km from 1,00,000 km (iii) 32,111 kg (d) 40,400 kg from 52,030 kg (iv) 12,615 km A man deposited 1,99,890 in a bank and withdrew 89,785. Find the money remained in his account.

Sumit made a journey of 8473 km. Out of this, he covered 4253 km by train and the rest by car. How many km did he cover by car?

Put > , < , or =

- 1091 - 1000 ___ 90 + 1
- 5968 - 200 ___ 4000 + 1625
- 736 + 100 ___ 936
- 1235 + 65 ___ 1300

- A shopkeeper earns Rs 85532 in one year. If he spends Rs 85308 over the year, how much amount is left with him at the end of the year?
- Find the missing number
9 5 5 3 - ____ ____ 5 ____ = 6 3 ____ 9

A dairy factory produced 130568 milk packets in a year. It packaged 67843 packets and sent them to the market while 14721 got damaged. How many packets are left with the factory?

Jacob's mom had 567 apples. Jacob ate 34 and then gave 89 away. How many apples were left?

I counted all the pockets I had on my clothes today. Altogether I had twenty-seven (27) pockets. I had eight (8) on my shirt and fourteen (14) on my pants. How many pockets were on my jacket?

- There were 445 non-fiction books but 83 went missing and 45 were transferred to another library. How many non-fiction books are left?
- There are total of 2475 books in the library. 592 books are on loan and 137 books are missing. How many books are there in the library at present?

CBSE Worksheet-01

Class - IV Mathematics – Subtraction

Solution

Fill in the blanks with suitable words:

750889 On subtracting 38561 from 789450, we get 750889.

Minuend. The larger number from which a smaller number is subtracted is called the minuend.

Difference. The answer to a subtraction problem is called difference.

52382, 77987 - 52382 = 25605

1, The smallest 5 digit number is 10000 - largest digit number is 9999 = 1

State whether each of the following statement is True or False:

True,

Sum of 24726 and 465291 = 490017

Sum of 22410 and 324104 = 346514

Difference = 490017 - 346514 = 143503False

53000 + 6000 + 120 = 59120

15000 + 8600 + 260 + 15 = 23875

59120 - 23875 = 35245False 5000 - 500 = 4500

True

False

Minuend = 314653

Subtrahend = 86104

Difference = 314653 - 86104 = 228549

- (d) 1680 square unit

Explanation: 7840 - 6160 = 1680. They have given the area of the square is 7840 square units and the area of the circle is 6160 square units. The circle is inside the square and we have to find the area of the remaining region. So that we will subtract the area of both to find the solution. - (b) 40

Explanation: No of rocks collected = 58

No of rocks given to friend = 18

No of rocks left over with Juan = 58 - 18 = 40 rocks - (d) 62

Explanation: 12518 - 12456 = 62 - (a) 2692 votes

Explanation: 5575 - 2883 = 2692. They have asked us to find the number of more votes got by winning candidate compared to the nearest rival candidate. So we have to find the difference between the number of votes got by 2 candidates. - (d) 139446

Explanation: 139446 is the correct answer. 378982 - 126781 - 112755 = 139446 (a) - (iii), (b) - (i), (c) - (iv), (d) - (ii)

Money deposited in bank = Rs 199890

Money withdrew from bank = Rs 89785

Then, the remaining balance = 199890 - 89795 = 110095Total journey = 8473 km

distance covered by train = 4253 km

then, distance covered by car = 8473 - 4253 = 4220 km

So, 4220 km he covered by car.- 1091 - 1000 ___ 90 + 1

1091 - 1000 = 91 and 90 + 1 = 91

So, 1091 - 1000 = 90 + 1 - 5968 - 200 ___ 4000 + 1625

5968 - 200 = 5768 and 4000 + 1625 = 5625

So, 5968 - 200 > 4000 + 1625 - 736 + 100 ___ 936

736 + 100 = 836

So, 736 + 100 < 936 - 1235 + 65 ___ 1300

1235 + 65 = 1300

So, 1235 + 65 = 1300

- 1091 - 1000 ___ 90 + 1
- Earning of shopkeeper in one year = Rs 85532

Amount of money he spends = Rs 85308

Total amount left with him at the end of the year = 85532 - 85308 = Rs 224 9 5 5 3 - 3 1 5 4 = 6 3 8

- Earning of shopkeeper in one year = Rs 85532
No. of milk packets produced in a year = 130568

No. of packets sent to market = 67843

No. of packets damaged = 14721

No. of packets leftover in factory = Total no of packets produced - (No of packets sent to market + No of packets damaged)

No. of packets sent to market + No of packets damaged = 67843 + 14721 = 82564

No. of packets leftover in factory = 130568 - 82564 = 48004Total no of apples = 567

Jacob ate = 34

Jacob gave away = 89

Therefore no of apples used 34 + 89 = 123

Total no of leftover apple = total no of apples - no of apples used

567 - 123 = 444 apples are leftover with JacobTotal no of pockets on my clothes = 27

No of pockets on my shirt = 8

No of Pockets on my pants = 14

No of pockets on my jacket = Total no of pockets on my clothes - (no of pockets on my shirts + no of pockets on my pants)

No of Pockets on shirts & Pants = 14 + 8 = 22

No of pockets on my Jacket = 27 -22 = 5- Total no. of non-fiction books = 445

No. of books missing = 83

No. of books transferred to another library = 45

No. of non-fiction books are left = Total no of books - ( no of books missing + no of books left)

No. of books missing + no of books left = 83 + 45 = 128

No. of non-fiction books are left = 445 - 128 = 317

There are 317 non-fiction books left. - Total no. of books in the library = 2,475

No. of books on loan = 592

No. of books missing = 137

Total no. of books in the library = Total no. of books - (No. of books on loan + no. of books missing)

No. of books on loan + no. of books missing = 592 + 137 = 729

Total no. of books in the library = 2,475 - 729 = 1,746

There are 1,746 books in the library at present.

- Total no. of non-fiction books = 445